Certyfikacja

C E R T Y F I K A C J A
 

Międzynarodowe systemy jakości (ISO – 2000, 9001, 17025, 22716 HACCP, GMP, GLP, GDP, EX, ATEX), wymogi bezpieczeństwa, zdrowia i obrót handlowy narzucają obowiązek stosowania przyrządów pomiarowych posiadających stosowne certyfikaty (atesty). Certyfikat jest to ważny dokument urzędowy lub znak umieszczony na urządzeniu zaświadczający o dopuszczeniu go do bezpiecznego użytkowania w określonych warunkach.
Podstawowym dokumentem potwierdzającym jakość przyrządu jest Deklaracja Zgodności lub Świadectwo Jakości wydawane bezpłatnie przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.

Zgodnie z Prawem o Miarach przyrządy pomiarowe mogą być legalizowane, wzorcowanie lub sprawdzane (uwierzytelniane) oraz poddawane ekspertyzie. Obowiązek legalizacji dotyczy przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej posiadających znak Zatwierdzenie Typu nadany przez Główny Urząd Miar lub upoważniony podmiot. Dowodem legalizacji jest urzędowe świadectwo lub ważna cecha legalizacyjna (próba) związana z przyrządem. W tym zakresie firma nasza nie prowadzi usług.

KALIBRACJA
 

Większość przyrządów pomiarowych nie podlega obowiązkowi badań typu i dlatego też są one dobrowolnie kalibrowane tj. wzorcowane lub sprawdzane w akredytowanych w PCA lub niezależnych laboratoriach pomiarowych czy upoważnionych serwisach fabrycznych.
Przyrządy użytkowe należy okresowo sprawdzać lub wzorcować, obowiązująca Ustawa o Miarach nie podaje terminu ważności badań. Terminy i zakres procedur określa w Księdze Jakości użytkownik lub audytor. Kalibracje przyrządów użytkowych powinno wykonywać laboratorium zakładowe lub przeszkolony pracownik.
Przyrządy kontrolne stosowane są głównie przez Dział Kontroli Jakości do sprawdzania przyrządów użytkowych, powinny być wzorcowanie przez zewnętrze laboratoria pomiarowe, Urzędy Miar, serwisy fabryczne lub przez producenta.

Hazard Analysis Critical Control Point (HACCP)
 

Zapewnienie bezpieczeństwa i jakości w zakresie produkcji, przetwarzania żywności wymaga w systemach HACCP rejestracji parametrów procesów technologicznych. Jednocześnie jest obowiązek monitorowania warunków klimatycznych w trakcie magazynowania (przechowywania) i transporcie surowców czy produktów. Z tego też powodu wymagana jest okresowa kontrola rejestratorów, przyrządów pomiarowych, regulatorów, czujników czy walidacji urządzeń, jak i całych ciągów technologicznych.

Dobra Praktyka Laboratoryjna (GLP)
 

Dla zapewnienia bezpiecznych warunków do przechowywania leków w aptekach, w transporcie czy preparatów biologicznych wymagana jest kontrola i rejestracja warunków środowiskowych. Dlatego też należy okresowo przeprowadzać wzorcowanie (sprawdzanie) stosowanych w tym celu przyrządów pomiarowych. Będące pod kontrolą Nadzoru Farmaceutycznego lub Inspekcji Sanitarnej zasady i terminy badań przyrządów winny być zapisane w prowadzonej księdze jakości danego podmiotu medycznego.

 

Zapraszamy do współpracy,

Remes Aparatura Pomiarowa Spółka Jawna
Laboratorium Pomiarowo – Wzorcujące
80-336 Gdańsk ul. Czyżewskiego 16 Ip.
laboratorium@remes.gda.pl

 

Gdańsk, 2023.01